Pierwszy dzień w pracy – jak się zachowywać?

Brak komentarzy

Pierwszy dzień w nowej pracy to stresujące przeżycie. Nie wiemy jak przyjmą nas nowi współpracownicy ani jak w rzeczywistości będą wyglądać nasze obowiązki. Jak więc zachowywać się, aby przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

1. Zasięgnij informacji

Im lepiej będziemy poinformowani o naszym stanowisku, jak i o firmie, tym mniej stresujące będzie nasze wdrażanie się w struktury nowej pracy. Pierwszy dzień to doskonała okazja do zasięgnięcia informacji i dowiedzenia się szczegółów obowiązków, jakie na nas czekają. Przyda się tutaj również zmysł obserwatorski, który pozwoli nam na ocenienie i stworzenie sobie sylwetek współpracowników. Dzięki temu będziemy mogli podejść do nich indywidualnie, jednocześnie dostosowując się do wymagań szefostwa. Informacji o firmie możesz poszukać także w sieci, na portalach poświęconych pracy, np. Pracuj.pl.

2. Przedstaw się

Kilka słów o sobie będzie o wiele lepszym sposobem na przywitanie się niż suchy uścisk dłoni. Im więcej humoru i szczerości włożymy w pierwszy dzień w nowej pracy, tym lepiej zostaniemy zapamiętani. Dzięki temu wyrobimy sobie odpowiednią pozycję startowa i zjednamy do siebie współpracowników. Być może uda nam się zawrzeć pierwsze relacje koleżeńskie oparte np. o wspólne zainteresowania.

3. Poznaj zasady funkcjonowania firmy

Im więcej nowych osób poznasz w firmie i im więcej się o niej dowiesz, tym łatwiej będzie Ci się zaaklimatyzować. W ten sposób nie tylko uzyskasz rzetelne informacje o panujących w przedsiębiorstwie nastrojach, ale również poznasz szczegółowe wytyczne odnośnie nowego stanowiska.

4. Pytaj, ale sam również odpowiadaj

Duża ilość pytań pozwoli doprecyzować Ci nie tylko Twoje obowiązki, ale pozwoli należycie wdrożyć się w strukturę nowej firmy. Jeśli jednak wiesz, jak rozwiązać dany problem lub masz wiedzę fachową na jakiś temat, nie bój się udzielać wskazówek. W najlepszym wypadku możesz już pierwszego dnia zostać okrzyknięty profesjonalistą i ekspertem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!