Pierwszy dzień pracy dla każdego stanowi duże przeżycie. Bez względu na to, czy idziemy do pierwszej pracy, czy po prostu zmieniamy miejsce zatrudnienia trafiamy do nowego środowiska, w którym poznamy zupełnie nowych ludzi i będziemy musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Na co uważać i o czym pamiętać, aby pierwszy dzień w nowej pracy był początkiem kolejnego etapu kariery zawodowej, a nie kompletną klapą? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek.

Nastaw budzik

Spóźnienie się pierwszego dnia do pracy jest zdecydowanie jedną z najgorszych rzeczy jakie mogą Ci się przytrafić… Taka gafa, jeżeli nie znajdzie się żaden poważny powód mogący ją usprawiedliwić (np. stłuczka, czy problemy ze zdrowiem) będzie się za Tobą ciągnąć bardzo długo i na pewno nie wpłynie pozytywnie na to, jak będziesz postrzegany…

Sprawdź „dresscode”

Wbrew pozorom to jak ubierzemy się do pracy ma spore znaczenie, szczególnie pierwszego dnia, gdy z oczywistych przyczyn znajdziemy się w centrum zainteresowania. Umiejętność dostosowania się do reguł panujących w biurze wiele powie na Nasz temat współpracownikom, dlatego przed pierwszym dniem w pracy warto upewnić się, jaki styl ubierania się jest akceptowany i preferowany. Jeżeli wszyscy przychodzą do biura w koszulach to niewskazane jest wyłamywanie się i przyjście w koszulce. W drugą stronę działa to podobnie – jeżeli w biurze króluje styl nieformalny nie ma potrzeby wychodzenia przed szereg i przyjścia w krawacie. Bycie luzakiem lub nadgorliwcem jest tak samo źle postrzegane.

Zadbaj o pierwsze wrażenie

To, że udało Ci się przejść rekrutację wcale nie znaczy, że możesz sobie „odpuścić”. Nowo poznani koledzy i koleżanki niczego o Tobie nie wiedzą, Twój szef również lub w najlepszym przypadku niewiele. Dlatego musisz zadbać o zrobienie pozytywnego wrażenia. Nawiązuj kontakt z nowymi współpracownikami, przygotuj się do tego, aby powiedzieć coś o swojej wcześniejszej karierze zawodowej, unikaj wdawania się w plotki oraz nie bądź przemądrzały. Pamiętaj – masz tylko jedną próbę. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to wpłynie na to jak będziesz postrzegany przez wiele kolejnych miesięcy. Praca w takich warunkach nie będzie należeć do przyjemności.

Bądź samodzielny, ale nie wahaj się prosić o pomoc

Zawracanie głowy nowym kolegom z pracy błahostkami jest kiepskim pomysłem, który przekona ich do tego, że będziesz raczej problemem niż pomocą przy realizowaniu codziennych zadań, jednak nie oznacza to, że nie powinieneś o nic pytać – jesteś nowym pracownikiem, więc prośba o wyjaśnienie działania skomplikowanego urządzenia, czy reguł współpracy panujących w biurze nie będzie nietaktem. Wręcz przeciwnie – pomoże Ci wzbudzić sympatię wśród nowych kolegów i koleżanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!